Олексій Перевезенцев: «Україна вперше візьме участь у чемпіонаті світу з керлінгу»


Опубликованно 27.06.2018 05:55

Олексій Перевезенцев: «Україна вперше візьме участь у чемпіонаті світу з керлінгу»

Олексій Перевезенцев

Серією заходів під гаслом «Відкрий для себе керлінг» Всеукраїнська федерація керлінгу завершила сезон 2017-2018. У грудні Олексій Перевезенцевбув переобраний президентом федерації. Говоримо з ним про минулий сезон, про те, що було зроблено за попередні чотири роки, а також про плани на найближчий час.

Інтерв'ю почалося з розмови про чемпіонат України – основному турнірі в календарі українських керлінгістів.

«У 2017 РОЦІ МИ ОТРИМАЛИ ЧОТИРИ КОМПЛЕКТИ ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ КЕРЛІНГУ»

Перший чемпіонат України ми проводили в грудні 2015 року на ковзанці на Оболоні, взявши в оренду обладнання з Dream Town. У них був тільки один «живий» комплект, тому і змагання проводили лише на одній доріжці. Це виявилося незручно і дуже затратно, адже оплачувалася оренда всього льоду, а не його частини.

У чемпіонаті брали участь п'ять чоловічих та чотири жіночі команди. Серед чоловіків були в основному ті, хто грав в Dream Town, а серед жінок – практично всі нові гравці. Але в зв'язку з таким дисбалансом між фінансуванням та матеріально-технічними труднощами, ми вимушено вирішили не проводити чемпіонати України до отримання обладнання в належній кількості.

Так. Камені ми отримали в березні 2017 року, а решту обладнання приїхало в грудні. І ми відразу з митниці привезли його на чемпіонат.

Воно стандартне для всіх і поставляється Всесвітньою федерацією керлінгу. Що стосується каменів, то якщо ви хочете якісні, їх потрібно купувати в Шотландії. Там єдина така мануфактура, Kays Scotland. У них на острові Эйлса-Крейг видобуваються гранітні брили, на каменоломні їх розрізають і виготовляють камені.

Камінь складається з двох частин. Для одного шару використовують, скажімо так, більш рухливий і динамічний граніт, більш стійкий до сутичок. Для ковзної частини – вже інший вигляд. Змінна вставка хороша тим, що вона досить щільна і камені практично не стираються. Ними можна користуватися десятками років. Плюс їх, звичайно, можна ще періодично і реставрувати.

Зараз у нас чотири комплекти, 64 каменю. Цього достатньо для того, щоб одночасно були задіяні чотири доріжки. Так, можна купити камені іншого виробництва, вони, можливо, будуть дешевше, але і якість їх буде істотно нижче. За великим рахунком, якісного аналога шотландським каменів немає.

У керлінгу дуже маленьке державне фінансування в порівнянні з більш традиційними для України зимовими видами спорту, і проведення чемпіонату України сигналізує про те, що вид спорту розвивається. Це в свою чергу є підставою для збільшення фінансування на наступний рік.

Наприклад, в перший рік нам було виділено 30 тисяч гривень, які навіть не покривали всіх витрат на оренду льоду. На наступний рік ми збільшили фінансування до 100 тисяч гривень, але оскільки ми не провели чемпіонат в 2016 році, воно знову зменшилася в 2017. І цих грошей вистачило якраз для того, щоб покрити витрати на оренду ковзанки.

За чотири чоловічі і жіночі команди. Велика проблема – знайти на ковзанці час, адже він постійно зайнятий хокеїстами або фігуристами. У нас було по три години на день, і протягом п'яти днів ми провели чемпіонат. Слід зазначити, що при такому поєднанні різних видів спорту підготовка льоду теж займає певний час, а для керлінгу – зважаючи на його специфіку його потрібно було готувати для кожного дня змагань.

«НАШ ВИД СПОРТУ ПОКИ НАСТІЛЬКИ НЕЗВИЧНИЙ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ, ЩО БАГАТО ЗАПИТУЮТЬ, ЧИ ПОТРІБНІ ЇМ КОВЗАНИ»

Так, з березня на Льодовій Арені ТРЦ «Термінал». Нам запропонували нанести розмітку до кінця сезону 2018. Ми провели ряд подій під назвою «Відкрий для себе керлінг». Це були відкриті заходи, участь у яких могли взяти всі бажаючі, навіть ті, хто ніколи раніше не грав.

У перший раз було близько сорока осіб. Це було дуже непогано, оскільки чотири доріжки розраховані на 32 гравця. Приходили також наші знайомі, спонсори та дефлімпійці. Були ті, хто цікавився. Наш вид спорту поки настільки незвичний для нашої країни, що деякі навіть запитували, чи потрібні ковзани.

З березня по травень у нас було шість таких заходів. Ми подивилися, наскільки це працює, які основні труднощі, на що потрібно звернути увагу, щоб в майбутньому рухатися лише вперед. Але якщо б у нас не було спонсора, наша федерація самостійно це б не потягнула.

Офіційний сезон починається у вересні і триває до кінця квітня-початку травня, в залежності від календаря змагань. Що стосується клубного керлінгу, тобто катки, які підтримують лід цілорічно. В Канаді цей вид спорту дуже розвинений, там більше 950 клубів. Тобто це окремі катки саме для керлінгу. В Швейцарії таких ковзанок 45. У нас – жодного. А суміщення на одному льоду різних видів спорту дуже проблематично. У нас навіть лід технічно іншого.

Наприклад, в Таллінні побудували льодовий палац «Тондираба», який включає в себе основну арену, дві тренувальних і одну на три доріжки виключно для керлінгу. У них є лід завжди: і для змагань, так і для тренувань, і для корпоративних заходів.

ДАНИЙ РОЗВИТОК В УКРАЇНСЬКОМУ КЕРЛІНГУ ПОЧНЕТЬСЯ З СЕЗОНУ 2018-2019

З одного боку, пройшло вже чотири роки з того моменту, як ми прийняли федерацію. Може здатися, що це досить довго. Так, за цей час ми почали проводити чемпіонат України, з'явилися перші команди, ми отримали обладнання, знайшли першого спонсора, почали проводити заходи з популяризації керлінгу. З 2016 року представники нашої федерації регулярно відвідують щорічні Конгреси Світової федерації керлінгу, що дозволяє нам спілкуватися з представниками як Всесвітньої, так і інших національних федерацій, переймати їх досвід, обговорювати питання розвитку.

Але насправді, все почне розвиватися більш масштабно лише з сезону 2018-2019. Ми сподіваємося на те, що знайдуться зацікавлені гравці, які зможуть створити професійну команду. Якщо буде хоча б три-чотири такі команди, ми могли б запропонувати чемпіонат з клубного формату.

Ідеальним варіантом для нас було б, щоб були зайняті всі чотири доріжки: щоб на одній доріжці грали діти, юніори, яким було б цікаво і які в подальшому бачили б себе в керлінгу; одну доріжку можна було б виділити тим же дефлімпійцям, ще одну – для зовсім початківців і четверту – під клубний чемпіонат. Якщо приходить всього 16 осіб, то навіть немає сенсу встановлювати на кожній доріжці колодки. Адже підготовка до гри полягає не тільки в тому, щоб винести камені на лід і видати по щітці зі слайдером. Потрібно ще вмонтувати колодки, почекати, поки вони прикріпити, подмерзнут, щоб при відштовхуванні вони не вилітали тому. Також потрібно кинути на доріжку пэбблы – це крапельки води, які перетворюються на крижані бульбашки, за якими, власне, камінь і ковзає.

Олексій Перевезенцев

Керлінг ще називають «шахами на льоду». Це інтелектуальний вид спорту, але при цьому він дуже непростий і у фізичному плані. Для того, щоб зрозуміти ази, достатньо двох тренувань. Можна навчитися основним елементам і потім вже їх удосконалювати. За цей час людина встигає зрозуміти, чи цікаво йому цим займатися. Якщо хтось любить більш динамічні види спорту, їм може бути замало швидкості. Але тим, хто любить думати, будувати план гри, продумувати стратегію, керлінг, звичайно, сподобається. При цьому, не слід забувати про те, що фізичне навантаження в керлінгу значна.

Тобто спробувати себе в керлінгу може кожен бажаючий, для цього не обов'язково бути спортсменом. Хоча якщо серед спортсменів є ті, хто завершує кар'єру у своєму вигляді, але не хоче прощатися зі світом спорту і хоче продовжити своє спортивне довголіття, то ми будемо дуже раді їх прийняти.

Думаю, ми швидко наведемо у форму бажаючих. А що стосується розтяжки, то якщо подивитися, як виїжджають професіонали, і новачки, різниця дуже відчутна. Професіонал виїжджає, і положення його тіла знаходиться практично поряд з льодом, адже він дивиться на ручку каменю, як він йде по льоду. У них відмінна розтяжка, яка і дозволяє їм приймати таке положення. Але для початку занять якихось особливих фізичних даних або розтяжки балерини не потрібно. До того ж, керлінг – це не контактний вид спорту, травм на льоду практично не буває, якщо Ви дотримуєтеся правил безпеки.

Звичайно, є і ОФП. Це комплекс вправ, який дозволяє гравцям відчувати себе більш впевненими і технічно підготовленими на льоду. Як і в будь-якому вигляді спорту, перед виходом на лід потрібно робити спеціальну розминку, а після тренування, відповідно, затримку.

Думаю, з наступного сезону ми почнемо практикувати взагалі всі можливі способи залучення як дорослих, так і дітей. У нас, до речі, є такий продукт, як FloorCurl. Його виготовляють канадці. В такому наборі є два мата і вісім каменів на підшипниках. Це хороший варіант для того, щоб спробувати принцип керлінгу і, якщо зацікавить, тоді вже прийти на тренування на лід. Обладнання досить компактне, воно вміщається в одну валізу і тубус і його може перенести навіть одна людина.

В минулому році ми зробили такі показові змагання для дітей в «Артеку», який в Пуща-Водиці. Ми приїжджали з тренером: у перший день юнаки та дівчата пробували все це, а в другій вже грали, отримували медалі і призи. Їм дуже сподобалося, і вони звернулися до нас з проханням залишити в них для популяризації виду хоча б один такий комплект.

Також FloorCurl був представлений у фан-зоні Олімпійських та Паралімпійських ігор на каналі UA:Перший. Там він користувався великою популярністю.

У вільному доступі він досить дорогий. На сайті виробника вказана ціна 550 доларів, плюс гроші за транспортування. Але у Всесвітньої федерації керлінгу є щорічний грант для федерацій, які є її членами. За його рахунок ми і отримуємо FloorCurl для використання в цілях розвитку нашого виду спорту в Україні.

Так, це офіційна Програма сприяння у розвитку. В її рамках ми можемо одержувати цільову допомогу. Але за доставку обладнання ми вже платили самі.

«ДЛЯ БУДІВНИЦТВА КОВЗАНКИ ДЛЯ КЕРЛІНГУ ПОТРІБНО ДЕСЬ ПІВТОРА МІЛЬЙОНА ЄВРО»

У Всесвітньої федерації є ряд програм, спрямованих на залучення національних федерацій у будівництво окремих ковзанок для керлінгу. Вони стосуються матеріально-технічного забезпечення ковзанки: є програми по наданню позик на обладнання, енергозбереження, морозильну установку.

Всесвітня федерація зацікавлена в тому, щоб керлінг знаходився на своєму льоду, адже до нього є цілий ряд вимог і технічних характеристик. Вони стосуються навіть води. Те, що є у нас зараз, це більше для підтримки виду спорту в Україні. Як показує практика, на справжньому льоду для керлінгу гравець докладає набагато менше зусиль при здійсненні кидка, ніж на звичайному льоду.

Свій каток важливий і для підготовки до змагань. Є технічні моменти, як ті ж виїзди, можна потренувати і на звичайному льоду, але, коли ти їдеш на міжнародні змагання, з'являється багато речей, які потрібно напрацьовувати на цьому керлинговом льоду. До того ж це допоможе спортсменам розуміти, на якому льоду вони будуть змагатися.

Для будівництва ковзанки потрібно десь півтора мільйона євро.

Якщо ми хочемо в майбутньому побудувати каток, наше основне завдання зараз зрозуміти, чи зможемо ми його утримувати. І це має бути таким місцем, в яке хочеться повертатися. Інакше всі зусилля і вкладення виявляться марними. Потрібно розуміти, як це працює, потрібно їздити, дивитися і запрошувати до себе фахівців. Спорудження ковзанки – це захід величезної відповідальності. Жоден спонсор не буде містити на своїх грошах збиткове підприємство. Потрібен чіткий бізнес-план. Всесвітня федерація в цьому році розробляє проект керлингового катка, який буде враховувати всі необхідні вимоги для того, щоб все функціонувало технічно правильно, оптимально і економно. Це проект ковзанки під ключ, який вони будуть пропонувати федераціям, які захочуть будуватися, тим самим заощаджуючи наші гроші на проектування.

ПЕРША УКРАЇНСЬКА КОМАНДА, ЯКА ВИСТУПИТЬ НА ЧЕМПІОНАТІ СВІТУ, ПРАЦЮЄ З ДОСВІДЧЕНИМ АМЕРИКАНСЬКИМ ТРЕНЕРОМ

У нас така команда нещодавно з'явилася. У США живе український гравець Євген Стадник. Він займається вже два роки і працює з тренером Діном Ротом. В цьому році ще одна українка – Олена Паздерская – приєдналася до команди. Вони готуються за програмою High Performance Program як раз до чемпіонату світу-2019 серед змішаних пар. Так що в квітні Україна буде вперше представлена на міжнародних змаганнях, ще й вищого рівня. Чемпіонат буде проходити в норвезькому місті Ставангер. Раніше ми ніколи не брали участь навіть в лізі З чемпіонатів Європи.

Євген Стадник

Ні, змагання змішаних пар – досить молода дисципліна, хоча вона вже дебютувала на Олімпійських іграх. Але все ж для її популяризації було прийнято рішення зробити чемпіонат світу з відкритою реєстрацією.

Так що Євген та Олена будуть нашими дебютантами. Плюс з ними працюють досвідчені тренери, у нас таких поки що немає. А вони з задоволенням допомагають, оскільки для них підготувати команду на чемпіонат світу-це престижно, це їхня репутація і плюс в резюме.

Олена Паздерская і Євген Стадник

Так, вони живуть в Нью-Джерсі. Недалеко є клуб на дві доріжки, побудований в 1961 році емігрантами з Канади. Олена та Євген вже навіть взяли участь у невеликих змаганнях (bonspiel) в сусідньому клубі.

У цій команді Женя більш досвідчений. Олена зараз напрацьовує техніку, а з вересня, коли заллють лід, вони будуть посилено тренуватися для того, щоб взяти участь у чемпіонаті світу, будуть напрацьовувати гру в команді. У змаганнях змішаних пар один гравець кидає перший і останній камінь, а інший між цими кидками виконує ще три. Важливо визначити послідовність, тактику, кому зручніше бути першим, а хто другим номером.

До речі, форму для української команди розробить одна з двох провідних компаній по екіпіровці в керлінгу Goldline. Вони займаються виробництвом саме взуття і одягу, не обладнання. Ця фірма, зокрема, розробляє і шиє форму для канадців – одних з лідерів світового керлінгу.

«МИ ЗАЦІКАВЛЕНІ В ПОШУКУ ТА НАВЧАННІ ТРЕНЕРІВ»

Це були люди, які самі зацікавилися, читали літературу. В минулому році ми відправляли на курси Всесвітньої федерації керлінгу нашого «айсмейкера» – це людина, яка готує лід перед тренуваннями і змаганнями. Саме він відповідає за встановлення колодок, нанесення пэбблов.

Ми зверталися в НУФВСУ, спілкувалися з Кафедрою спортивних ігор, пропонували їх спортсменам спробувати себе в керлінгу. Деякі з тих, хто спробував, поверталися знову. З-за того, що керлінг дуже молодий вид спорту для України, ми змушені шукати фахівців з інших видів. І ми дуже зацікавлені в тому, щоб якийсь молодий чоловік, а то і декілька, з певною спортивною підготовкою прийшли до нас. Ми можемо допомогти їм навчитися, відправляти їх на курси Всесвітньої федерації керлінгу. У них є цілий набір курсів: і для тренерів, і для суддів, і для айсмейкеров.

У Всесвітньої федерації керлінгу є поняття Curling Family. У нашому виді спорту всі готові і намагаються один одному допомогти.

Дуже великий обмін досвідом йде під час Конгресів Всесвітньої федерації керлінгу. Стати її асоційованим членом може будь-яка національна федерація, але для того, щоб залишатися ним, потрібно виконувати ряд вимог. І участь в Конгресах – одна з умов. У 2014 році ми з Наталією Менжегою (відповідальним секретарем Федерації) їздили на Олімпійські ігри в Сочі, де познайомилися з президентом міжнародної федерації. І з тих пір ми почали тісну співпрацю на міжнародному рівні і відновлення репутації України в керлінгу. У 2016 році почали переговори про надання нам обладнання, яке отримали через рік, у грудні.

Повертаючись до питання про обмін досвідом, наприкінці червня Наталія Менжега і віце-президент Федерації Ірина Кочик поїдуть в Вільнюс на симпозіум Buisness of Curling, який, ми сподіваємося, допоможе нам зрозуміти, як побудувати роботу на наступний сезон.

Наталія Менжега та Ірина Кочик

Так, і для нас вони дуже важливі. Нам дуже подобається, як працює Міжнародна федерація в питаннях медіа. У них є свій відеоканал і своя знімальна група. Вони транслюють всі змагання, роблять навчальні відео для того, щоб людям було простіше зрозуміти керлінг. Ці ролики можна адаптувати під свою мову. Ми так зробили з мультиком, розповідають про правила. Його можна подивитися на сайті нашої федерації. Також виклали кілька відео про техніку.

Ще у Всесвітній федерації керлінгу є Olympic Celebration Tour, коли вони привозять в країну олімпійського чемпіона або призера. Але для того, щоб провести цей захід у себе, потрібно виконати низку вимог. Сподіваємося, що в майбутньому це вдасться організувати і в Україні.

Читайте також:Категория: Зимние виды спорта